EuropaMaltaOstatnie

Obrazy dawnych mistrzów w maltańskim muzeum

Malta National Community Art Museum MUŻA wypożyczyło kolekcję trzynastu obrazów wielkich mistrzów malarstwa pochodzących z prywatnej międzynarodowej kolekcji. Wystawę „Masterpieces at MUŻA” (pol. Arcydzieła w MUŻA) można oglądać od 11 czerwca do końca października 2021 r. Od listopada obrazy zostaną włączone do stałej kolekcji Muzeum na następne pięć lat (z możliwością przedłużenia wypożyczenia o kolejne pięć).

Te niezwykłe dzieła sztuki pochodzą z okresu od końca XV do połowy XVIII wieku. Na czasowej wystawie będą prezentowane w pięciu tematycznych sekcjach: Portrety,  Matka i dziecko, Pasja i poświęcenie, Mit grecki w sztuce oraz Niszczycielska natura.

Wystawa ta jest hołdem złożonym renesansowi włoskiemu, na który ogromny wpływ mieli między innymi Raffaello, Michał Anioł i Leonardo da Vinci. Promuje ona również światowej sławy malarzy takich Giovanni Baglione, Claude-Joseph Vernet i Francois Boucher, reprezentujących barok i rokoko. Podejmuje ona również problem identyfikacji autora dzieła artystycznego, którego wskazanie może wiązać się z wieloma wyzwaniami i często pozostaje kwestią sporną. Dlatego Heritage Malta wraz z zespołem niezależnych naukowców i ekspertów, zaangażowanych przez prywatnego kolekcjonera, przywiązywało wyjątkową wagę do opisywania zaprezentowanych arcydzieł. Oprócz samej prezentacji dzieł sztuki, wystawa porusza także tematy zawiązane z podstawowymi zagadnieniami z dziedziny malarstwa i historii sztuki – autorstwem, kompozycją, linią, kolorem, światłem, symboliką i kontekstem.

Madonna z Dzieciątkiem – Szkoła Mediolańska (Pracownia Leonarda da Vinci)

Wystawa „Masterpieces at MUŻA” stwarza odwiedzającym wyjątkową okazję do podziwiania trzynastu niezwykłych dzieł sztuki, które publicznie nie były wystawiane od dziesięcioleci – tylko dwa obrazy były prezentowane w muzeach w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

Oto pełna lista obrazów prezentowanych na wystawie z podziałem na sekcje tematyczne:

Portrety
  1. Portret młodej kobiety – przypisywany Giovanniemu Belliniemu (Wenecja, ok. 1430-1516) i jego otoczeniu; koniec XV / początek XVI w.; olej na płótnie
  2. Portret Pietro Soderinra – nieznany artysta florencki; XVI w.; olej na płótnie
Matka z dzieckiem
  1. Madonna z Dzieciątkiem z młodym Janem Chrzcicielem i Aniołem w tle – Maestro Tommaso (1490-1510) i Lorenzo di Credi (Florencja, 1459-1537) [?]; koniec XV / początek XVI wieku; Olej i tempera na płycie
  2. Madonna z Dzieciątkiem z Dzieciątkiem Święty Jan Chrzciciel – przypisywane Leonardowi da Vinci (Anchiano, 1452-Amboise, 1519) i jego otoczeniu; koniec XV / początek XVI w.; olej i tempera na płycie.
  3. Madonna Boskiej Miłości – przypisywany Raffaello Sanzio (Urbino, 1483-Rzym, 1520) i jego pracowni; XVI w.; olej i tempera na płycie.
  4. Madonna z Dzieciątkiem – Szkoła Mediolańska (Pracownia Leonarda da Vinci, Anchiano, 1452-Amboise, 1519); pocz. XVI w.; olej i tempera na płycie.
Pan i Syrinx – Francois Boucher (Paryż, 1703-1770)
Pasja i poświęcenie
  1. Ecce Homo – Andrea Solario (Mediolan, ok. 1465-ok. 1524) i jego otoczenie; pocz. XVI w.; olej na płótnie
  2. Święty Jan Chrzciciel – Giovanni Baglione (Rzym, 1566-1643); olej na płótnie
  3. Święty Jan Chrzciciel – krąg Leonarda da Vinci (Anchiano, 1452- Amboise, 1519); koniec XV / początek XVI w.; olej na płótnie
  4. Ukrzyżowanie – Peter Paul Rubens (Niemcy, 1577-Belgia, 1640) i warsztat; początek XVII w.; olej na płycie.
Mit grecki w sztuce
  1. Leda i łabędź – za Michałem Aniołem Buonarrotiim (Caprese Michelangelo, 1475-Rzym, 1564); XVI w.; olej i tempera na płótnie (rozkładany na cztery części)
  2. Pan i Syrinx – Francois Boucher (Paryż, 1703-1770); olej na płótnie
Natura destrukcyjna
  1. Burza – Claude-Joseph Vernet (Avignon, 1714-Paryż, 1789); olej na płótnie

 

Opłaty za wstęp na tę wystawę są następujące:
  • członkowie Heritage Malta – bezpłatnie;
  • dzieci posiadające Paszport Studencki Heritage Malta – bezpłatnie + dwie osoby towarzyszące – po 3 euro;
  • seniorzy posiadający Paszport Heritage Malta – bezpłatnie + dwie osoby towarzyszące – po 3 euro;
  • wszystkie pozostałe osoby – 10 euro (bilet obejmuje wystawę czasową i pozostałe wystawy w MUŻA).

Muzeum jest czynne przez cały tydzień z wyjątkiem wtorku, w godzinach od 10:00 do 16:30.

Wystawa jest wspierana przez Visit Malta, Ministerstwo Dziedzictwa Narodowego, Sztuki i Samorządu Lokalnego, Ministerstwo Finansów oraz Wydział Sztuki i Historii Sztuki Uniwersytetu Maltańskiego.

MUŻA jest projektem współfinansowanym przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Europejskie Fundusze Strukturalne i Inwestycyjne 2014-2020.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *