CzechyEuropaOstatnie

Barokowe kościoły w Czechach

Sonov. Fot.Libor Svacek Vydavatelstvi MCU

Unikatowe kościoły w okolicach Broumova we wschodnich Czechach zostały wpisane do rejestru narodowych zabytków kultury. Barokowe kościoły wybudowane na terenie opactwa broumovskiego, według planów architekta Kryštofa Dientzenhofera i jego syna Kiliána Ignáca, są cennym zabytkiem kultury Ziemi Broumovskiej.

Kościoły powstały w stosunkowo krótkim czasie, w latach 1709 – 1743, z inicjatywy Otmara Zinke, opata klasztorów benedyktyńskich w Břevnovie, Broumovie i Policach nad Metují. Dzięki jego staraniom, oprócz kościołów, powstały także drobne zabytki sakralne w okolicy Broumova, między innymi krzyże, kapliczki i drogi krzyżowe.

Hvezda. Fot. Libor Svacek Vydavatelstvi MCU.
Hvezda. Fot. Libor Svacek Vydavatelstvi MCU.

Do narodowych zabytków kultury zostały włączone kościoły św. Prokopa w Bezděkovie nad Metují, św. Marii Magdaleny w Božanovie, św. Wacława w Broumovie, kościół Wszystkich Świętych w Heřmánkovicach, św. Barbary w Otovicach, św. Jakuba Większego w Ruprechticach, św. Małgorzaty w Šonovie, św. Michała w Verneřovicach i św. Anny w Vižnovie.

 

Bozanov. Fot. Libor Svacek Vydavatelstvi MCU
Bozanov. Fot. Libor Svacek Vydavatelstvi MCU

W ciągu roku kościoły są otwarte podczas nabożeństw   (www.broumovfarnost.cz/cs/bohosluzby), natomiast latem można je zwiedzać w wybrane dni (zwykle we wtorki i w soboty) w ramach akcji Lato Otwartych Kościołów. Bramy barokowych kościołów otwiera także tradycyjny festiwal muzyczny Szlakiem Skarbów Ziemi Broumovskiej, odbywający się w sobotnie wieczory w lipcu i sierpniu. Niektóre kościoły zapraszają również na koncerty podczas festiwalu Lato Organowe.

 

Więcej informacji na stronie Broumovská skupina kostelů – Informace | Děkanství Broumov (broumovfarnost.cz)

Jeden komentarz do “Barokowe kościoły w Czechach

  • Czechy to piękny kraj a jednocześnie geograficznie bliski. Zamiast płacić za benzynę i autostrady w drodze na południe wolę wydać kasę na wyśmienite, czeskie piwo!!!!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *