BezdrożaKsiążki

Podróże z dziećmi

„Czy musimy rezygnować z podróżowania, gdy na świecie pojawia się mały człowiek, który wywraca nasze życie do góry nogami? – pytają na tylnej okładce autorzy przewodnika – informatora – poradnika „Polska z pomysłem – 104 atrakcje dla dzieci” wydanego przez Bezdroża. Niekoniecznie! – odpowiadają. To dopiero początek nowej i zupełnie innej przygody! Inne potrzeby, inne zainteresowania, inne priorytety. Nagle ważniejszy od zwiedzania muzeum staje się plac zabaw, a zamiast wyjścia do polecanej restauracji idziemy na lody. W tym wszystkim jest też wiele okazji do odkrywania nowych lub już nam znanych miejsc, ale z perspektywy dziecka. I właśnie o tym jest ta książka.” Wiedzą o czym piszą, bo od lat podróżują po świecie najpierw sami, a następnie w powiększającej się rodzinie. Aktualnie z trójką dzieciaków. Z nimi zwiedzili ponad 30 krajów, spośród z górą 40 w których już byli na kilku kontynentach. Zgadzam się z nimi całkowicie, gdyż uważam, że o ile są tylko takie możliwości, należy dzieciom pokazywać świat od najmłodszych lat. Co wspaniale je rozwija, budzi zainteresowania, rozumienie innych ludzi, kultur, obyczajów, krajobrazów, przyrody, kuchni itp.

Mam w tym również doświadczenie, gdyż turystykę w jej współczesnej definicji zacząłem „uprawiać” już jako… trzytygodniowy osesek. A później rozwijałem ją w trakcie wycieczek rodzinnych, szkolnych, harcerskich, studenckich oraz indywidualnych. Także z synem czy wnuczką, będąc niekiedy zaskakiwany, jak zainteresowania i potrzeby małolatów podczas podróży różnią się od tych, do których przyzwyczajeni są ich opiekunowie oraz ucząc, w jaki sposób je godzić. Nowa książka popularnej oficyny wydawniczej odpowiada na wiele pytań osób podróżujących turystycznie czy wypoczynkowo z dziećmi. Nie tylko rodziców, ale także dziadków czy cioć i wujków. Ale przydatna może być również dla organizatorów wyjazdów i wycieczek szkolnych czy harcerskich. Autorzy proponują 104 atrakcyjne wyjazdy krajowe z dziećmi. Dlaczego akurat tyle, o tym już warto przeczytać. Różnorodne cele tych wyjazdów w różne regiony Polski podzielili na 11 grup tematycznych. Każdej z sugerowanych atrakcji poświęcając od 2 do 4 stron bogato ilustrowanych. Łącznie doliczyłem się ponad 300 kolorowych, w tym wielu bardzo ciekawych zdjęć. W każdym opisie znajdują się informacje o obiekcie czy celu podróży: jej nazwie, adresie i innych danych kontaktowych oraz stronach internetowych. O dojeździe, cenach, a także krótkiej, autorskiej opinii o nich.

Te grupy tematyczne to: „Wodne szaleństwo” – głównie aquaparki, termy i parki wodne. „Nauka pełna doświadczeń” : centra nauki (Kopernik, Experyment, Pieniądza NBP, Ewolucji Człowieka, Geoedukacji itd.). „W świecie dinozaurów” (5 parków w kraju). „Kolej ma kolej” (muzea kolejnictwa, kolejki wąskotorowe). „Muzeum nie musi być nudne!” (21 placówek od tak popularnych jak kopalnia soli Wieliczka, Muzeum Geologiczne czy Europejskie Centrum Solidarności, po muzea: Mydła i Historii Brudu, Cebularza, Rogalowe itp.). „Na łonie natury” (arboreta, parki, ogrody czy rejs po Kanale Elbląskim). „Tylko zabawa” (rożne „landy”, parki rozrywki, wesołe miasteczka, ale i Zagrodę Kociewską). „Tajemnicze i magiczne krainy” (Dolina Skrzatów, Las Odkrywców, Centrum Bajki w Pacanowie itd.). „Wiejskie klimaty” (skanseny). „W książęcych rezydencjach” (9 nie tylko najpopularniejszych). „Oko w oko ze zwierzętami” (ZOO-a, akwaria, stacje badawcze). Dodatkowo autorzy proponują („Trasy”) 10 gotowych pomysłów na zwiedzanie w różnych województwach. A te rozdziały poprzedza wstęp, informacja o autorach, rady praktyczne jak podróżować z dziećmi i przygotowywać się – wspólnie z nimi ! – do wyjazdów oraz informacja w książce i znajdujących się w nich opisach. Na wewnętrznych stronach okładek na mapie Polski zaznaczone są, numerami, obiekty i cele proponowanych wycieczek. W sumie jest to ciekawy i bardzo przydatny przewodnik – poradnik, który może pomóc już wyjeżdzającym z dziećmi, jak te wyjazdy uatrakcyjnić i dostosować do potrzeb pociech, a innych zachęcić i przekonać, że warto organizować takie wyjazdy, poczynając od najbliższej okolicy, i jak oraz gdzie je organizować.

POLSKA Z POMYSŁEM. 104 ATRAKCJE DLA DZIECI. Autorzy: Kamila i Paweł Florczakowie. Bezdroża, wyd. I, Wydawnictwo Helion, Gliwice 2023, str. 360, cena 69 zł. ISBN 978-83-8322-079-6

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *