CzechyNowości

Zamki na Szumawie

Region Szumawa, nazywany, ze względu na swe położenie i przyrodę, zielonym dachem Europy, rozkłada się na pograniczu Czech, Austrii i Bawarii. Znajdziemy tu jeziora polodowcowe, rozległe torfowiska i pozostałości dawnych puszcz, do których należy na przykład Puszcza Boubínska. Spośród rzadkich gatunków zwierząt żyją tu między innymi rysie.

Szumawa jest prawdziwym rajem dla miłośników turystyki pieszej i rowerowej.  Kryształowo czysta woda rzeki Vydry, wioska górska Kvilda,  trasa do Jeziora Czarnego i Diabelskiego czy wycieczka   do źródła Wełtawy z pewnością oczaruje każdego turystę.

Region zachwyca nie tylko piękną przyrodą, ciekawe miejsca znajdą tu także miłośnicy średniowiecznych zabytków. W szumawskich lasach znajdziemy trzy romantyczne zamki, oddalone   od siebie o około 20 kilometrów: potężne ruiny zamku Rabí, Kašperk, najwyżej położony zamek królewski w Czechach i Velhartice, z unikatowym mostem kamiennym.

Velhartice
Velhartice. fot. Pavel Ouřednik

Zamek Velhartice został zbudowany w latach 1290 – 1310 jako rodowa siedziba szlachty z Velhartic. Największego rozkwitu doczekał się za panowania Buška starszego i jego syna Buška młodszego  z Velhartic, wiernych dworzan króla i cesarza Karola IV.

Unikatem architektonicznym jest most kamienny łączący pałac, zwany Rajskim i przednią wieżę.  Pod koniec XVIII wieku zamek zaczyna podupadać. W 1945 roku ostatni właściciele, szlachta z rodu Windischgrätzów, musieli opuścić zamek. Stał się on własnością państwa.

Obecnie wnętrza średniowiecznego zamku i renesansowego pałacu są otwarte dla zwiedzających. Trasy zwiedzania prezentują życie społeczeństwa i arystokracji od  XV do XVII wieku.

Kašperk
Kašperk. fot. Dagmar Veselková

 Zamek Kašperk leży na wysokości 886 m n.p.m. i jest najwyżej położonym zamkiem królewskim   w Czechach.  Został zbudowany w 1356 roku przez króla czeskiego i cesarza rzymskiego Karola IV, aby chronił granice kraju z sąsiednią Bawarią i zabezpieczał szlak handlowy, zwany Złotym Szlakiem.

Zamek leży w otoczeniu pięknej, szumawskiej przyrody. Z wież zamkowych rozciąga się wspaniały widok na okolicę.

Na turystów czeka kilka tras zwiedzania, prezentujących życie codzienne mieszkańców zamku. Dla najmłodszych gości organizowane są specjalne zwiedzania w historycznych strojach.

Potężny zamek Rabí, ochraniający pokłady złota w rzece Otavie i szlak handlowy między miastami  Sušice i Horažďovice, założyła prawdopodobnie około 1300 roku szlachta z Rýzmberka. Zamek był dwukrotnie oblegany i zdobyty przez husytów. To właśnie  dzięki nim trafił na strony czeskich podręczników historii jako miejsce, w którym Jan Žižka, słynny przywódca taborytów, stracił swoje drugie oko.

Obecnie pozostałości zamku Rabí, uważane są za największe ruiny zamkowe w Czechach. Otaczają je niemal trzy kilometry zachowanych murów obronnych. Warto wspiąć się na potężną wieżę, z której roztacza się wspaniały widok na okolicę, zajrzeć do głębokiej studni, ręcznie wyciosanej w skale i podziemi zamkowych, z naturalną szatą naciekową, w których znajdowały się cele więzienne.  W komnatach zobaczymy między innymi średniowieczne piece kaflowe i modele zamku z różnych epok.

Szumawa
Szumawa, fot. Pavel Ouředník

Na wycieczkę do regionu Szumawy możemy wybrać się po zwiedzeniu Pilzna. Odległość z Pilzna do  zamku Velhartice wynosi 65 kilometrów. Po drodze warto zatrzymać się w mieście Klatovy,  nazywanym bramą do Szumawy.

Ciekawostką na rynku jest apteka Pod Białym Jednorożcem, z bogato zdobionym, barokowym umeblowaniem. Apteka pełniła swą funkcję do roku 1966, następnie otwarte zostało w tym miejscu muzeum aptekarstwa. Legendarny róg, od którego pochodzi nazwa apteki, można zobaczyć wprawdzie do dnia dzisiejszego, specjaliści doszli jednak do wniosku, że nie mamy tu do czynienia z rogiem mitycznego jednorożca, lecz z zębem narwala morskiego.

W pobliżu rynku, pod kościołem jezuickim pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i świętego Ignacego znajdują się katakumby. Pełniły one funkcję grobowca dla członków zakonu, jego zwolenników i ważnych mieszczan. Ich zmumifikowane ciała można tu zobaczyć do dziś.

Warto także wejść na galerię widokową Czarnej Wieży, która znajduje się w południowej części rynku i mierzy 81 metrów. Rozciąga się z niej piękny widok na miasto i Szumawę.

Informacje turystyczne o Czechach w języku polskim: www.visitczechrepublic.com/pl-PL

Rabi_fot. MarkBBDO

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *