CzechyPoznaj Świat

Bezpłatne muzea i galerie w Czechach

Muzeum Narodowe w Pradze, fot. Richard Horak

Niektóre muzea i galerie w Czechach oferują bezpłatne wstępy. Poniżej prezentujemy wybrane obiekty otwarte dla szerokiej publiczności bez obowiązku zakupu biletów wstępu.

Bezpłatne muzea praskie
Narodowe Muzeum Techniki w Pradz
Narodowe Muzeum Techniki w Pradze fot. Igor Zacharov

W Pradze możemy odwiedzić za darmo kilka muzeów, między innymi Muzeum Praskiej Energii w  Holešovicach czy wystawę Ludzie i Pieniądze w dawnym skarbcu Czeskiego Banku Narodowego. Po wcześniejszej rezerwacji zajrzymy także do Muzeum Gazownictwa w dzielnicy Michle i do Pałacu Petscheka, w którym mieści się Muzeum Czeskiego Ruchu Oporu 1939–1945. Bez wcześniejszej rezerwacji zwiedzimy Galerię Lapidarium na Starym Mieście czy Muzeum Praskiego Dzieciątka Jezus w kościele Matki Boskiej Zwycięskiej na Malej Stranie.

Z bezpłatnego wstępu do Galerii Narodowej mogą korzystać uczniowie i studenci do 26 roku życia. Wyjątkiem jest 17 listopada, kiedy także starsi miłośnicy sztuki zwiedzą za darmo ekspozycję w Pałacu Targowym (1796–1918: Sztuka Długiego Stulecia, 1918–1938: Pierwsza Republika, 1930 –współczesność: Czeska Sztuka Współczesna), w Pałacu Schwarzenbergów (Starzy Mistrzowie I), w Pałacu Sternbergów (Starzy Mistrzowie II) i w klasztorze św. Agnieszki Czeskiej (Sztuka Średniowieczna w Czechach i Europie Środkowej 1200–1550).

Muzeum Archidiecezjalne w Ołomuńcu
Muzeum Archidiecezjalne w Ołomuńcu fot. Libor Svacek

Bezpłatnie zwiedzimy także zabytkowe wnętrza Pałacu Wallensteina, w którym mieści się Senat; zimą pałac jest czynny zawsze w pierwszy weekend miesiąca i w święta państwowe. W niektóre świąteczne dni Narodowe Muzeum Techniki oferuje tańsze bilety wstępu (50 CZK).

Bezpłatne wstępy oferują Muzeum Lotnictwa na terenie zabytkowego lotniska wojskowego w dzielnicy Kbely i Wojskowe Muzeum Techniki Lešanach (około 26 km na południe od Pragi). Oba muzea są czynne tylko w sezonie wiosenno – letnim.

Dokąd jeszcze bezpłatnie?
Muzeum Archidiecezjalne w Ołomuńcu
Muzeum Archidiecezjalne w Ołomuńcu fot. Panoramas

Niektóre wystawy i centra informacyjne ČEZ (czeskiego przedsiębiorstwa energetycznego) są otwarte bezpłatnie przez cały rok, między innymi Centrum Informacji Elektrowni Jądrowej Temelín w Czechach Południowych, Centrum Informacji Elektrowni Jądrowej Dukovany na Wysoczyźnie, Centrum Informacji Elektrowni Ledvice u Bíliny z najwyższą wieżą widokową w Czechach czy Centrum Informacji Odnawialnych Zasobów w secesyjnym budynku elektrowni wodnej Hučák w Hradcu Králové.

Za darmo zwiedzimy stałe ekspozycje Galerii Morawskiej w Brnie: Pałac Gubernatora, Pałac Pražáka i Muzeum Sztuki Użytkowej. W każdą niedzielę wolny wstęp oferuje Muzeum Sztuki w Ołomuńcu, a w środy i niedziele – Muzeum Archidiecezjalne w Ołomuńcu. W niedziele bezpłatnie zwiedzimy Galerię Sztuk Pięknych w Ostrawie, a w czwartki – Galerię Regionalną w Libercu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *