CzechyEuropaOstatnie

CZECHY: ŽATEC I PIWOWARSKIE TRADYCJE NA LIŚCIE UNESCO

Klasyczny, subtelny i gwarancja znakomitego smaku oraz aromatu piwa: oto czeski chmiel. Najbardziej cenioną i poszukiwaną odmianą jest chmiel żatecki, którego nazwa pochodzi od miasta Žatec w północno-zachodnich Czechach, miejscu o doskonałych warunkach do uprawy tego niezwykłego składnika. Žatec wraz z okolicznymi plantacjami chmielu dołączyły do czeskich zabytków UNESCO, stając się 17. materialnym zabytkiem UNESCO na terenie Czech (łącznie z niematerialnymi ich liczba wzrasta do 32).

Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom aromatycznym, czeski chmiel zdobył rozgłos w globalnym świecie piwowarskim. Tradycja jego uprawy sięga X wieku, kiedy to na ziemiach Europy Środkowej zaczęły pojawiać się pierwsze klasztory i miejskie browary. Chmiel z Czech eksportowano do Bawarii, a także spławiano rzeką Łabą do miast hanzeatyckich nad Bałtykiem. Niemieccy piwowarzy w szczególności pokochali czeski chmiel. W średniowieczu rozpoczęli uprawę chmielu w okolicach Žatca, zarówno na lokalne potrzeby, jak i na eksport. Dziś chmiel żatecki, zarejestrowany od 2007 roku w Rejestrze Chronionych Nazw Pochodzenia, stosowany jest do produkcji najznakomitszych piw na całej kuli ziemskiej.

Przez wieki Žatec ewoluowało, stając się metropolią chmielową. Miasto usytuowane na skrzyżowaniu tras handlowych stanowi wizytówkę architektonicznego dziedzictwa piwowarskiego: nie tylko magazyny, stare suszarnie i pakownie, ale również liczne inne zabytki architektury przemysłowej.

Warto zaznaczyć Muzeum Chmielu z najszerszą na świecie ekspozycją tego typu, mieszczące się w oryginalnie zachowanych budynkach piwowarskich z końca XIX wieku. Prezentuje eksponaty związane z uprawą, zbieraniem, suszeniem, siarkowaniem, prasowaniem w bele, przechowywaniem i transportem chmielu żateckiego.

Obowiązkowym przystankiem w trakcie zwiedzania Žatca jest także Świątynia Chmielu i Piwa z wieżą widokową, zwaną chmielową latarnią morską, zlokalizowaną w dawnych magazynach chmielu.

Chmielowe pola dostrzec można nie tylko w obrębie Žatca, ale również w samym sercu miasta. Tamtejszą atrakcją jest najmniejsza na świecie plantacja chmielu na rynku Náměstí Svobody. Jej powierzchnia to zaledwie 70 metrów kwadratowych, usytuowanych na terenie nieistniejącego już kościoła św. Krzyża. Chmiel rośnie tam nieprzerwanie od końca lat 60. XX wieku. Dzięki swojemu lokalizowaniu, malutka plantacja dodaje barw miejskim uroczystościom piwnym, jak choćby wiosenny festiwal chmielu czy letnie święto piwa Dočesná.

Zdjęcia: Czech Tourism

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *