Bliski WschódCiekawostkiDubaiPoznaj Świat

DUBAJ – 20 CIEKAWOSTEK O EMIRACIE

 

 1. W ciągu 30 lat Dubaj stał się jednym z najbardziej wielokulturowych i kosmopolitycznych kierunków wakacyjnych na świecie. Został założony w 1833 roku i początkowo był małą wioską rybacką. W latach 80-tych i 90-tych XX wieku Dubaj przeżył prawdziwą rewolucję i stał się światowej sławy kierunkiem turystycznym.

 

 1. Dynamika wzrostu liczby ludności w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest jedną z najwyższych na świecie. W 1965 roku w Emiratach mieszkało 150 000 osób, natomiast w 2020 roku – ponad 9 milionów! Z czego ponad 3,4 miliona w Dubaju.

 1. Dubaj od dawna należy do najbezpieczniejszych miast na świecie, zarówno dla mieszkańców, jak i dla turystów. Według danych z National Agenda Index z 2019 roku, 96% obywateli ZEA twierdzi, że czuje się bezpiecznie w swoim kraju.

 

 1. Przed nastaniem ery turystyki i ropy naftowej, kraj bogacił się na połowie pereł. W XIX wieku w Dubai Creek cumowało ponad 300 statków do ich połowu!

 

 1. Policja w Dubaju posiada flotę supersamochodów, w której można znaleźć m.in. modele Astona Martina, Bentley’a Continental GTS, Ferrari i Lamborghini. To właśnie Dubaj ustanowił rekord Guinessa w kategorii najszybszego samochodu policyjnego na świecie. Jest to Bugatti Veyron, jeżdżące z prędkością 406 km/h.

 1. Mieszkańcy Dubaju są najbardziej zinformatyzowaną społecznością na świecie. Według Global Media Insight aż 99% mieszkańców Zjednoczonych Emiratów Arabskich aktywnie korzysta z mediów społecznościowych.

 

ATRAKCJE

 

 1. W Dubaju znajduje się największy na świecie kryty park rozrywki IMG Worlds of Adventure o powierzchni 14 ha, co odpowiada 20 boiskom piłkarskim. Park tematyczny dostarczy wrażeń całej rodzinie – są tam kolejki górskie, kina 4D i tematyczne strefy z atrakcjami dla każdego.

 

 1. Bollywood Sky Flyer to największa na świecie huśtawka, dostarczająca ekscytujących wrażeń z wysokości 140 metrów. Znajduje się w pierwszym na świecie parku rozrywki Bollywood w Dubai Parks & Resorts. Huśtając się, poczujesz się jak na lotni i huśtawce jednocześnie!

 1. Chcesz przejechać się na najdłuższej na świecie miejskiej tyrolce XLine nad dubajską przystanią? Albo rzucić bliskiej osobie wyzwanie na pojedynek na nerwy? Z platformy znajdującej się na wysokości 170 metrów nad ziemną zjedziesz z Amwaj Towers do Dubai Marina Mall z prędkością do 80 km/godz. Trasa zjazdu tyrolką przebiega nad lądem i wodą.

 

 1. W Dubaju, w Dubai Mall, znajduje się największy na świecie VR Park. Na gości czeka tam ponad 25 atrakcji w wirtualnej rzeczywistości.

 

 1. W Dubaju znajduje się największe podwieszane akwarium – The Dubai Aquarium – o pojemności 10 milionów litrów. W Dubai Mall odwiedzający mogą przejść przez szklany tunel, zanurkować lub popłynąć szklaną łodzią, podziwiając ponad 140 gatunków zwierząt wodnych.

 1. Akwarium Lost Chambers w słynnym hotelu Atlantis The Palm jest największym akwarium w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Żyje tam ponad 65 000 zwierząt morskich należących do 250 gatunków. Goście mogą z bliska podziwiać te niesamowite okazy zamieszkujące 21 akwariów. W Lost Chambers można wziąć udział w zajęciach „podwodnej” jogi lub zjeść posiłek w romantycznej restauracji Ossiano, tuż obok płaszczek, rekinów i innych gatunków zwierząt morskich.

Charakterystyczne budowle Dubaju

 

 1. Burj Khalifa może pochwalić się najszybszymi windami na świecie. Osiągają one prędkość 10 m/s i w ciągu zaledwie jednej minuty wjeżdżają na taras widokowy na 124. piętrze.

 

 1. Dubai Mall jest jednym z największych centrów handlowych na świecie. Zajmuje powierzchnię ponad 112 ha, co odpowiada 157 boiskom piłkarskim.

 

 1. Sheikh Zayed Road ma prawie 555 km długości i jest najdłuższą drogą w ZEA.
 2. Dubajskie metro jest obecnie w rozbudowie. Po zakończeniu prac będzie mieć długość 75 km i będzie doskonałym sposobem na zwiedzanie miasta – przystanki zlokalizowane są tuż obok największych atrakcji, w tym Burj Khalifa, Palm Jumeirah i Dubai Marina. W 2016 roku metro w Dubaju zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa, jako najdłuższa na świecie bezobsługowa linia.

 

Expo 2020 w Dubaju

 

 1. Expo 2020 odbędzie się w hali, która po zakończeniu budowy będzie jednym z największych tego typu obiektów na świecie. Jej długość wyniesie 4 km, a szerokość 1,8 km. Hala zajmie powierzchnię ponad 19 ha – tyle samo, co Grand Central Station w Nowym Jorku.

 

 1. 90% materiałów budowlanych użytych do budowy obiektów na Expo 2020 pochodzi z recyklingu.

Hotele i budynki

 

 1. W Dubaju znajduje się ponad 200 drapaczy chmur i ponad 915 wieżowców. Wybudowany w 1979 roku Dubai World Trade Centre o wysokości 184 metrów, do 1999 roku był najwyższym budynkiem w mieście. Dziś przyćmiewa go Burj Khalifa, który wznosi się na zawrotną wysokość 828 metrów.

 

 1. W Dubaju znajdują się najwyższe na świecie cztero- i pięciogwiazdkowe hotele. Hotel Gevora mieści się w budynku o wysokości 358 metrów, a JW Marriott Marquis, pięciogwiazdkowy obiekt – w budynku o wysokości 355 metrów.

 

 

Zdjęcia: Andrzej Zarzecki

2 komentarze do “DUBAJ – 20 CIEKAWOSTEK O EMIRACIE

 • Hi, Really happy to say your post is fascinating to read. I never stop myself from saying anything about it. We are a private community that is like a big family where members are willing to engage, connect, exchange ideas, support, develop friendships, and do business together. Expecting more blogs. Check our page, https://linvite.life/events/

  Odpowiedz
 • Polecam kanal o Dubaju prowadzony przez Polakow mieszkajacych tam od kilku lat.
  www.YouTube.com/@DubajPoMojemu

  Bardzo fajnie prowadzony kanal.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *