CzechyPoznaj Świat

Czechy z lotu ptaka

Trzeba pokonać dziesiątki schodów i lęk wysokości, by w nagrodę podziwiać przepiękny krajobraz, niczym z  lotu ptaka. Na amatorów wspinaczek i zapierających dech w piersiach widoków w Czechach czeka ponad 400 wież widokowych. Niektóre powstały już w XIX wieku.

Lednice-Valtice, minaret.
Lednice-Valtice, minaret. fot. Jiří Jiroušek

Najstarszą budowlę, służącą dziś jako wieża widokowa, znajdziemy na południu Moraw, w miejscowości Lednice, w parku pałacowym. W roku 1802 Liechtensteinowie wznieśli tu minaret o wysokości 60 metrów.  Po pokonaniu 302 schodów rozciągnie się nam przed oczami widok na Palavę i park lednicko-valticki. Wieża jest czynna od kwietnia do października.

Najstarsza w Czechach wieża widokowa została zbudowana w 1825 roku, w pobliżu Czeskiego Krumlova. Oferuje wyjątkowy widok na Czeskie Budziejowice, jezioro Lipno, a w piękną pogodę nawet na Alpy.

Praga, nadajnik telewizyjny
Praga, nadajnik telewizyjny . Fot. Michal Fic

60-metrowa wieża widokowa na Petřínie w Pradze, z roku 1891, jest pięć razy mniejszą kopią paryskiej wieży Eiffla. Na wzgórze  Petřin (327 m n.p.m.) można wjechać kolejką. Na szczyt wieży widokowej prowadzi 299 stopni, warto jednak je pokonać, by z góry podziwiać panoramę miasta.

Z wieży telewizyjnej w praskiej dzielnicy Žižkov, w ładną pogodę rozciąga się widok na odległość około 100 kilometrów.

Na kamienną wieżę na Děčínskim Sněžníku (północno-zachodnie Czechy), wzniesioną w roku 1864, prowadzą 153 schody. Z jej szczytu możemy zachwycać się panoramą Czeskiej Szwajcarii.

Ze stacji meteorologicznej, istniejącej już od ponad 100 lat, umieszczonej na najwyższym szczycie Czeskiego Średniogórza, Milešovce (837 m n.p.m.), w ładną pogodę rozciąga się wspaniały widok na Karkonosze, Góry Izerskie i Pragę.

Ze szczytu Poledník na Szumawie (południowe Czechy)  do roku 1990 spoglądali jedynie żołnierze Armii Czechosłowackiej. Po opuszczeniu terenu Szumawy przez wojsko, ściśle tajny obiekt został przebudowany. Dziś turyści mogą z 37-metrowej wieży podziwiać krajobraz regionu, a w piękną pogodę nawet szczyty Alp. 

Malownicza panorama Karlowych Warów rozciąga się z wieży widokowej Diana. Z miasta pod wieżę dojedziemy kolejką.

Najwyższa góra Moraw Pradziad (1492 m n.p.m.) przyciągała turystów już w XIX wieku. W miejscu dawnej wieży widokowej w latach siedemdziesiątych XX wieku powstał nowoczesny nadajnik telewizyjny, przypominający startujący rakietoplan. Z tarasu widokowego zobaczymy  pasmo Jesioników, a przy dobrej widoczności także Tatry.

Jeszczed
Jeszczed. fot. Milan Drahonovsky

Za wieżę telewizyjną na Jeszczedzie w Górach Izerskich architekt Karel Hubáček  otrzymał w roku 1969 prestiżową nagrodę Perreta, przyznawaną przez Międzynarodową Unię Architektów. Obiekt, w którym znajduje się hotel z restauracją, stał się symbolem Liberca, położonego pod szczytem Jeszczedu.

Dolní Morava, trasa w obłokach
Dolní Morava, trasa w obłokach. Fot. Horský resort Dolní Morava

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się tak zwane trasy w koronach drzew lub trasy w obłokach. W ośrodku górskim Dolní Morava tuż przy granicy z Polską (19 km od Międzylesia) znajdziemy trasę widokową na górze Slamník, na wysokości 1116 m n.p.m.  Całkowita długość trasy wynosi 750 metrów. Trasa jest dostępna dla osób na wózkach inwalidzkich i wózków dziecięcych. Z góry rozciąga się piękny widok na masyw Králickiego Śnieżnika, dolinę rzeki Moravy, a nawet na Jesioniki i Karkonosze ze Śnieżką. Na odważnych turystów czeka kryta zjeżdżalnia o długości 101 metrów.

Podobne trasy znajdują się także w ośrodku Lipno na Szumawie, w Jańskich Łaźniach w Karkonoszach i na Pustevnach w Beskidach.

Trasa w koronach drzew w Jańskich Łaźniach w Karkonoszach
Trasa w koronach drzew w Jańskich Łaźniach w Karkonoszach. fot. Petr Mareš

Amatorom widoków z lotu ptaka polecamy także odwiedzić drewnianą wieżę widokową Velký Javorník, umieszczoną na jedym z najwyższych szczytów Beskidu Morawsko-Śląskiego, pomiędzy Frenštátem pod Radhoštěm i Rožnovem pod Radhoštěm. Chociaż celem turystów jest najczęściej pobliski Radhošť, Velký Javorník jest także często odwiedzanym miejscem. Z wieży rozciąga się bowiem przepiękny widok na Beskidy – Łysą Górę,  Smrk, Radhošť  i na Jesioniki. Całkowita wysokość konstrukcji wynosi  25,9 metrów, są tu dwa tarasy

Beskidy, Javornik
Beskidy, Javornik. Fot. Destinační management turistické oblasti Beskydy-Valašsko o.p.s

widokowe – pierwszy na wysokości 15 metrów, a drugi na wysokości 20 metrów.

Na najwyższym szczycie Rudaw, Klínovcu (1244 m n.p.m.) stoi wieża widokowa o wysokości 80 metrów. Powstała już w XIX wieku. Po rozległym remoncie została otwarta dla turystów w 2013 roku.

Wieża widokowa Jurkoviča
Wieża widokowa Jurkoviča. Fot. Město Rožnov p. Radhoštěm

Unikatową wieżę widokową zobaczymy w Rožnově pod Radhoštěm, na górze Karlův kopec, koło Skansenu Wołoskiego. Jest dziełem słynnego architekta Dušana Jurkoviča.

Oryginalną wieżą widokową jest Bolt Tower na terenie dawnej huty żelaza w Ostrawie. Przypominająca śrubę konstrukcja, wykonana została ze szkła i stali i umieszczona nad Wielkim Piecem nr 1. Bolt Tower jest najwyżej położonym punktem geograficznym w mieście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *