CzechyPoznaj Świat

Poznaj czeskie skanseny

Wszystkich, którzy chcieliby cofnąć się w czasie i zobaczyć, jak dawniej wyglądało życie na wsi zapraszamy na wycieczkę do czeskich skansenów. Zobaczymy tu tradycyjną architekturę ludową, bogato zdobione stroje i unikatowe zabytki techniki. Poznamy zwyczaje ludowe, spróbujemy miejscowych specjałów i zajrzymy do warsztatów rzemieślniczych.

 

Roznov pod Radhostem-skansen woloski
Rożnov pod Radhostem – skansen wołoski. Fot. Havas

Skansen Wołoski w Rožnovie pod Radhoštěm leży w sercu Beskidu Morawskiego, u podnóża góry Radhošť. Jest największym i najstarszym w swoim rodzaju skansenem w Europie Środkowej. Zapoznaje zwiedzających z tradycyjnymi rzemiosłami, sztuką i zwyczajami ludowymi mieszkańców Wołoszczyzny Morawskiej. Skansen rozkłada się na powierzchni 80 hektarów. Jego najstarszą częścią jest Drewniane Miasteczko, otwarte dla zwiedzających w roku 1925. Stopniowo przenoszono tam zabytkowe domy mieszkalne z okolicy, budynki gospodarcze, dzwonnice, studnie. Obecnie znajdziemy tu około stu budynków i 137 tysięcy eksponatów. Skansen tętni życiem niemal przez cały rok. Odbywają się tu imprezy folklorystyczne, festiwale i jarmarki.

Skansen Wesoły Pagórek, Hlinsko
Skansen Wesoły Pagórek, Hlinsko. Fot. Petra Pliskova

W skansenie na Wesołym Pagórku (czes. Vesely Kopec) w regionie Hlinecko (38 km na południe od Pardubic), oprócz rozległej ekspozycji architektury ludowej, zobaczymy wystawę masek karnawałowych. Barwne pochody karnawałowe we wsiach regionu Hlinecko zostały wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Skansen Zubrnice
Skansen Zubrnice. Fot. Národní muzeum v přírodě

Najmłodszy skansen w Czechach (otwarty w 1988 roku) znajdziemy w miejscowości Zubrnice leżącej w malowniczym regionie Czeskiego Średniogórza, na północ od Pragi. Możemy podziwiać tu najciekawsze obiekty przeniesione z całej okolicy, między innymi budynki mieszkalne zrębowe i murowane, unikatową studnię barokową z 1695 roku, mały młyn wodny, suszarnię owoców i szkołę wiejską.

Skansen Příkazy
Skansen Prikazy. Fot. Národní muzeum v přírodě

Skansen Příkazy koło Ołomuńca prezentuje architekturę ludową z przełomu XIX i XX wieku z regionu Hany na Morawach Środkowych. Centrum muzeum stanowią cztery prawie 200-letnie stodoły z wejściami w ścianach szczytowych. Wewnątrz zobaczymy dawne izby mieszkalne, ekspozycję poświęconą praniu i prasowaniu, zabawki dziecięce, a także maszyny i narzędzia rolnicze, między innymi młocarnie i silniki do ich napędzania oraz narzędzia z różnych warsztatów rzemieślniczych.

Skansen Strážnice
Skansen Strażnice – piwnice winne. Fot. Panoramas

Miłośnikom folkloru morawskiego polecamy odwiedzić skansen w Strážnicy (około 30 km na południe od Uherskiego Hradišta). Dowiemy się tu, jak na Morawach świętowano Wielkanoc czy dożynki, zobaczymy bogato zdobione stroje ludowe, prasę do winogron i piwnice winne oraz zgłębimy tajniki tradycyjnej uprawy winorośli w prawdziwej winnicy. Skansen Strážnice słynie szczególnie z Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego, odbywającego się co roku w czerwcu (w ubiegłym i w tym roku impreza odbywała się on-line), należącego do najstarszych i największych tego typu imprez w Europie.

Skansen Archeologiczny Modrá
Skansen Archeologiczny Modra. Fot. archiwum CCRVM

Tradycje ludowe i historię regionu Slovacko poznamy odwiedzając Centrum Tradycji Slovackich w miejscowości Modrá koło Velehradu. Znajdziemy tu Skansen Archeologiczny, wystawę botaniczną i podwodny tunel, w którym można obserwować ryby słodkowodne. W skansenie zapoznamy się między innymi z procesem powstawania tradycyjnych destylatów owocowych i historią winiarstwa w regionie, a także spróbujemy regionalnych produktów.

Modra, Żywa Woda.
Modra, Żywa Woda. Fot. archiwum CCRVM

Najstarszym w Czechach muzeum na wolnym powietrzu jest skansen architektury ludowej w Přerovie nad Łabą (40 km na zachód od Pragi). Powstał pod koniec XIX wieku z inicjatywy właściciela tutejszych włości, członka toskańskiej gałęzi rodu Habsburgów, podróżnika i etnografa arcyksięcia Ludwiga Salvatora. Obecnie w muzeum zwiedzimy 33 obiekty, wśród nich 7 chat, 7 spichlerzy i 2 stodoły. Znajdują się tu ekspozycje przedstawiające życie codzienne mieszkańców regionu środkowego Polabí od końca XVIII do połowy XX wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *